Dieta. Zaklínadlo poslední doby. Modla. Na trhu se ve velkém objevují všemožné zázračné diety, které slibují to nejlepší pro Vaše tělo, rychlý efekt při hubnutí a samozřejmě bez jojo efektu. V poslední době jsou jednoznačně nejpopulárnější Nízkosacharidové (LOWCARB) diety.
V tomto článku najdete přehled některých přísnějších z nich a vysvětlení, proč nejsou vhodné k dlouhodobému užívání a co byste tedy měli dělat, aby se Váš toužený efekt dostavil.
Aby bylo jasnější, v čem jednotlivé diety tkví, musíme si jen zopakovat zásady běžného “zdravého” způsobu stravování.
Pokud jste zdraví, bez nějakých nutných omezení ze
zdravotních důvodů, nejste vrcholoví sportovci, pak by měl Váš jídelníček obsahovat všechny makroživiny (sacharidy, bílkoviny, tuky) v přibližném poměru 50-55% sacharidů, 30% bílkovin a 20% tuků.
Toť na vysvětlenou a jdeme na diety.
Tzv. Nízkosacharidové (lowcarb) diety je označení pro režim, kdy je denní příjem sacharidů pod 30% ze všech makroživin. Slavná Ketodieta je tedy jen jedna z přísnějších druhů lowcarb stravování. To jen tak na okraj.
Mezi lowcarb se (kromě momentálně nejslavnější ketodiety) řadí i další poměrně slavné a to např.
- KETO
- Atkinsonova
- Dukanova
- Paleo
- Cambridge
A pojďme si jednotlivé diety (směry) stručně popsat. Začneme hned tou nejpopulárnější a nejdrsnější:
KETO DIETA (někdy nazývaná také Proteinová dieta).
Je to dieta, která zásadně mění poměr zmiňovaných makroživin ve prospěch bílkovin (proteinů) hlavně na úkor sacharidů. Poměr makroživin u keto diety je zhruba 15% sacharidů, 70% tuků a 15% bílkovin.
A jak to tedy funguje? Při “normálním” režimu si tělo bere energii hlavně ze sacharidů. Pokud mu sacharidy omezíte ketodietou, musí sáhnout na jiný zdroj energie, a to jsou tuky. Vaše tělo tedy začne štěpit tuky, což znamená, světe div se, že hubnete tuky.
Až potud je to super, tak jaký to má háček?
Háček je v tom, že to dlouhodobě málokdo vydrží. Navíc hned první týden zažije Vaše tělo celkem slušný šok při přechodu do ketózy (nemá cukr, začne pálit tuky). Spousta lidí popisuje tzv. Ketózovou chřipku. Příznaky nejsou nic moc.
- únava
- podrážděnost
- hlad, žízeň
- bolesti hlavy
- malátnost
Navíc – nemilým produktem při štěpení tuků jsou tzv. ketony. Zapáchají jako aceton a dostávají se Vám do dutiny ústní. Výsledek? Zapáchá Vám z úst. A to dost…
Pokud všechny neblahé důsledky vydržíte, efekt se dostaví. Ketodietu lze však doporučit (po předchozí konzultaci s lékařem) opravdu jen na přechodné krátké období.
Dukanova dieta
Není to ani tak dieta, jako spíš plán s jednotlivými fázemi, kdy jsou striktně diktované (nebo spíše zakazované) některé suroviny.
- fáze – žádná zelenina, žádné sacharidy, jen bílkoviny (maso, mléčné výrobky, luštěniny) a trocha otrub + pohyb
- fáze – bílkoviny a trocha zeleniny, otruby + více pohybu
- a 4. fáze více bílkovin, zeleniny, otrub a pohybu.
Výhoda této diety je, že si nemusíte počítat (minimálně v prvních dvou fázích) kalorie. Tolik masa totiž prostě nesníte, abyste z diety přibírali.
Nevýhody? Ztratíte pestrost jídelníčku, maso a vejce nebudete chtít na dlouho ani vidět.
Atkinsonova dieta
V podstatě to samé, co Dukanova, jen je povoleno více potravin a zakázané jsou ve všech fázích sacharidové přílohy (sbohem brambory, rýže, těstoviny), sladká zelenina a z ovoce třeba banány nebo meloun.
Výhody stejné jako u všech lowcarb diet – rychlý úbytek váhy na začátku.
Nevýhody? Nedostatek některých vitamínů a riziko (protože jsou povolené i uzeniny) toho, že budete přijímat více tučných jídel. Následek může být pochroumaný žlučník nebo slinivka břišní.
Paleo dieta
aneb Cesta do pravěku. Tak by se tato dieta dala definovat. Myšlenka je, stravovat se podobně jako pravěcí lidé. Maso a vejce (nemusíte je ale konzumovat syrové), nezpracované potraviny. Zapomeňte na mléko a mléčné výrobky, pečivo, luštěniny, obiloviny.
Nevýhody? Opět velký zásah do zažitého systému surovin.
Cambridge dieta
Upřímně náš favorit mezi nejblbějšími možnými způsoby, jak zhubnout. Proč tento systém už vůbec neuznáváme je, že v prvních fázích (cca měsíc) se musíte stravovat tak hluboko pod svůj bazální metabolismus, že toto už nazýváme opravdových hazardem se zdravým. Prostě 600 kcal za celý den? To opravdu NE!
Tak to bychom měli diety. A teď proč pro Vás souhrnně prostě dlouhodobě nejsou vhodné?
Protože jsou to diety. Měly by trvat krátkodobě. Jakmile dosáhnete svého cíle (ve všech těchto případech zhubnete), měli byste přejít na vyvážený a zdravý jídelníček.
To už ale není dieta. To má být Váš celoživotní cíl, směr života.
Zdravý a vyvážený jídelníček s přiměřenou kalorickou hodnotou a zastoupenými VŠEMI makroživinami Vám jako jediný zaručí dostatečný příjem pro tělo důležitých látek.
Pokud ale naskočíte na dietu, dosáhnete cíle a hurá! vrátíte se zpět ke způsobu života a stravě jako před dietou, přijde nevyhnutelně jojo efekt. A za pár měsíců můžete začít znovu.
Těmito vlnami si bohužel však ničíte svůj metabolismus a celé tělo. Každá další vlna hubnu-ok-hubnu bude větší a pro tělo náročnější.
Pro prvotní „nakopnutí“ nebo nastartování hubnoucího procesu, může být snížení sacharidů přínosem. Proto i my nabízíme náš LOWCARB s ROZUMEM program. Držíme však sacharidy dostatečně vysoko na to, aby Vám i při našem lowcarb stravování bylo dobře. Je to ale program na nějakou dobu, po nastartování redukce váhy doporučujeme přejít na naše ostatní programy, které jsou celoživotně udržitelné (a vydržitelné).
NEDRŽTE DIETY – JEZTE ZDRAVĚ