Každá doba má svá specifika. Ta současná se momentálně nese ve smyslech ekologie, zdraví a efektivity. Lidé řeší své zdraví, svou postavu, třídí odpad. Snaží se maximálně zefektivňovat svou práci proto, aby měli více volného času a mohli ho věnovat sobě, rodině, svým koníčkům.
Díky tomuto trendu se daří hned několika oborům podnikání. Krabičkové diety, či chcete-li dovoz jídla připraveného na míru za účelem hubnutí nebo zkrátka jen zdravého života, jsou mezi nimi. Existuje však pár argumentů proti těmto firmám vyrábějícím a dovážejícím jídlo v krabičkách. Říká se, že je to hrozně drahé a příšerně neekologické – vždyť toho plastu, co každý den vyprodukují… Pojďme se podívat na oba protiargumenty trošku blíže.
Ekologii probereme jako první.
V drtivé většině případů dostanete od těchto firem 5 plastových zatavených krabiček v plastové tašce. Většinou dvě z těchto krabiček ohřejete v mikrovlnné troubě. A to je celá neekologie a veškerý odpad, který budete řešit – dvakrát 5 minut mikrovlnná trouba a 5 plastových krabiček v koši, který vyhodíte do kontejneru na plasty.
Pokud byste si jídlo připravovali sami, zbydou Vám obaly od surovin, musíte umýt hrnce, pekáče a talíře či misky. Spotřebujete energie na přípravu jídla, spotřebujete benzín, protože musíte někam dojet suroviny nakoupit.
Firmy ale vaří ze surovin z velkoskladů. Zeleninu odebírají ve vratných bedýnkách. Vaří stovky porcí najednou v mnohem méně nádobách. Jsou povinně vybavené ekologicky šetrnými čistícími prostředky a lapači tuku z odpadních vod. Stejně tak při rozvozu jídel mají ekonomicky nastavené rozvozové trasy. Jejich dopad na přírodu je tak mnohem menší, než by se mohlo zdát.
A teď jdeme na cenu, zda je to opravdu tak strašné.
U většiny firem na trhu se vejdete do 500,- Kč na den včetně dopravy. Za to dostanete 5 jídel až pod nos. Jsou argumenty, že za tolik peněz by lidé nakoupili suroviny pro 3 lidi. K tomu pár ale…
To bylo ještě před loňským a letos pokračujícím raketovým vzestupu cen surovin a energií.
Navíc v ceně není jen surovina. Nějaký specialista musel to jídlo vymyslet a spočítat makroživiny. Někdo musel nakoupit suroviny – a to kvalitní. Uvařit to jídlo, zabalit ho a dovézt až k Vám. Když si spočítáte, kolik času Vám tím ušetřili – nemuseli jste jet nakoupit, nemuseli jste jídlo vymýšlet, trávit hodiny u plotny, trávit čas mytím nádobí… Ušetřili jste za benzín. Takové malé množství suroviny, které potřebujete pro 1 porci, koupit nejde. Takže máte v lednici přebytky. Nebo jíte stejné jídlo více dní.
Lidé ještě pořád nejsou úplně zvyklí počítat svůj čas na peníze, ale zkuste si vypočítat, kolik berete hodinovou mzdu v zaměstnání nebo podnikání, vynásobte časem, který by Vám nákupy, vymyšlení jídel a jejich příprava zabrala a uvidíte sami, zda jsou krabičky opravdu tak drahé.
Také se na to můžeme podívat z jiné strany. Jdeme na zbytky jídla.
Víte, že na průměrného Evropana připadá více než 110 kg vyhozeného jídla za rok? (trochu nám to zbytek evropy kazí, my Češi jsme na tom o chlup lépe – asi 85 kg/rok/člověk).
To je 1,5 kg týdně…
Když ale jíte „krabičkovou dietu“, dodržujete to, že sníte vše, co Vám připraví, tak je Váš odpad místo 1,5 kg týdně čistá 0 ! Takže se můžete vyznamenat titulem Zero-food-waste.
Když to tedy shrneme. Pokud nejste vášnivý milovník vaření, nakupování, vyplňování kalorických tabulek a pokud dokážete přijmout fakt, že nejste výživový specialista, je krabičková dieta jak ekonomičtější, tak ekologičtější, než pokud byste si připravovali jídlo sami.